Co to jest WordPress i jak stworzyć stronę za jego pomocą?

Jan Kowalski

GrupaWW

WordPress to jeden z najchętniej wybieranych na świecie systemów CMS do tworzenia stron internetowych. Jest obecny na rynku już od niemal dwóch dekad, a przez cały ten czas rozwijany i usprawniany. Wszystko po to, aby użytkownik mógł stworzyć stronę dokładnie taką, jaką sobie zaplanował i jaka jest mu potrzebna. Jego uniwersalność pozwala na stworzenie sklepu online, bloga, a nawet całego serwisu informacyjnego. 

W związku z tym powstaje szereg pytań: na czym polega jego fenomen? Jakie elementy mogą skłonić do tego, aby postawić na to właśnie rozwiązanie? Czy można korzystać z niego za darmo?  

Poznaj najważniejsze informacje na jego temat oraz odpowiedzi na postawione pytania.

WordPress – rozwiązanie dla każdego 

WordPress powstał i rozwijany jest za pomocą języka PHP. Od samego początku istnienia rozpowszechnia się go na licencji GNU/GPL. Jego architektura została zaprojektowana w ten sposób, że samoczynnie tworzy oraz optymalizuje kod w celu zaspokojenia wymogów użytkownika oraz zapewnienia maksymalnej responsywności. Sam użytkownik nie musi mieć żadnej wiedzy na temat programowania – intuicyjny interfejs graficzny pozwala mu tworzyć oraz edytować dowolnego rodzaju treści, a ich ulokowaniem na serwerze zajmie się sam system.  

Ponieważ WordPress to open-source, każdy ma dostęp do kodu i może go dowolnie modyfikować, jeszcze lepiej dopasowując do swoich potrzeb. Nie jest to jednak oczywiście żaden wymóg – zdecydowana większość użytkowników po prostu korzysta z predefiniowanych rozwiązań, ponieważ w pełni odpowiadają temu, co chcą robić. I nie może to dziwić, gdyż każdy otrzymuje m.in. bazę kodową dla SEO, co pozwala na odnalezienie najlepiej dopasowanych fraz do treści tekstowych, nie trzeba kłopotać się o responsywność, w pełni obsługiwane są pliki graficzne i wideo.  

Siła sukcesu WordPressa kryje się w nie tylko w prostocie obsługi, ale przede wszystkim w tym, że system „podsuwa na tacy” wszystko, czego się potrzebuje. W przypadku stron internetowych są to gotowe szablony – w chwili obecnej jest ich ponad 4 tysiące. W liczbie tej znajdują się zarówno proste, doskonale nadające się do tworzenia minimalistycznych witryn, jak również niezwykle rozbudowane, pozwalające na tworzenie złożonych, wielopoziomowych serwisów internetowych. Wszystkie szablony korzystają z HTML i CSS. Ich instalacja jest niezwykle prosta, a większość udostępniona została w wersji darmowej. 

Na tym nie koniec. Istnieją setki wtyczek i pluginów, pozwalających na znaczne rozszerzenie podstawowych usług. Obejmują praktycznie każdy aspekt działania strony internetowej – zaczynając od sprawdzenia SEO, kończąc na tworzeniu efektownych galerii i mechanizmów odpowiedzialnych za dokonywanie transakcji online (w tym one-step checkout). 

Dzięki temu witryna wykonana za pomocą WordPress będzie nie tylko unikalna pod względem designu, ale również dostosowana perfekcyjnie pod kątem wygody zarówno osób odwiedzających, jak i jej obsługi technicznej, czyli „od zaplecza”. 

Jak stworzyć stronę za pomocą WordPressa? 

Jeśli chcesz przekonać się w praktyce, jak to jest stawiać stronę na WordPressie, nie będzie to skomplikowanym zadaniem. Oczywiście potrzebujesz miejsca na hostowanie, czyli serwera, niezbędna będzie także domena. Gdy masz już serwer, wrzucasz na niego CMS. Skąd? Najprościej pobrać jego najświeższą wersję z oficjalnej strony – jest on całkowicie darmowy

Proces instalacji to proste zadanie, a w jego pierwszym kroku ustalasz istotne dane dostępowe – login i hasło admina. Cała operacja zajmuje góra trzy minuty – w tym czasie na serwerze zainstalowany zostaje cały framework, który następnie możesz rozbudować wedle swych potrzeb. I z pewnością zaczniesz od zmiany motywu, ponieważ domyślnie instalowany jest zawsze standardowy.  

Nie będzie z tym problemu – wybór dostępnych znajdziesz w kokpicie, w sekcji „Szablony”. Można tam załadować wszystkie, które Ci się podobają – choć oczywiście będziesz używać tylko jednego na raz. Skąd wziąć szablony? Są one zarówno dostarczane przez firmy hostujące, jak i znajdują na stronach internetowych poświęconych WordPressowi. Jeśli jakimś cudem żaden z tysięcy szablonów nie będzie Ci się podobać, możesz zamówić wykonanie przygotowanego specjalnie dla Ciebie. Cena za takie usługi różni się w zależności od wykonującej szablon firmy oraz stopnia jego skomplikowania, warto jednak pamiętać, że płatność wykonuje się jednorazowo. 

Co warto podkreślić – każdy szablon można dodatkowo dostosować, aby jeszcze lepiej spełniał swoje zadanie. Dlatego niezależnie od tego, czy jest darmowy czy płatny, zawsze można dopasować go optymalnie do Twojej wizji strony. 

Sam CMS to nie wszystko! 

Masz już hosta, domenę, system i szablon? Teraz wypada zobaczyć, co jeszcze byłoby potrzebne. W zależności od charakteru strony można dobrać odpowiednią, znacznie ułatwiającą życie wtyczkę, która może mieć wręcz kolosalne znacznie dla funkcjonowania witryny. Z wtyczkami mamy taką samą sytuację, jak z szablonami – są dostępne zarówno darmowe, jak i płatne

Darmowe są zazwyczaj adresowane dla osób, tworzących strony dla własnej przyjemności, czyli klasyczne blogi lub amatorskie serwisy, np. recenzje i nowości ze świat gier planszowych, motoryzacji itp. Te płatne to produkty przeznaczone przede wszystkim dla firm oraz osób chcących handlować online. Takie bogactwo wyboru sprawia, że bez problemu znajdziesz dokładnie to, czego szukasz. 

WordPress to przyjemność tworzenia stron 

Łatwość obsługi WordPressa oraz jego uniwersalność sprawiają, że jest to najczęściej wybierany system CMS na świecie. Szacuje się, że obecnie korzysta z niego ok. 40% wszystkich stron w internecie! To już samo w sobie jest dla niego najlepszą rekomendacją. 

Do rozpoczęcia swojej przygody z WordPressem nie potrzebujesz żadnych specjalnych przygotowań. A jeśli masz jakieś pytania, odpowiedzi na nie z chęcią udzieli Ci międzynarodowa społeczność użytkowników CMS-a. Dlatego pomyśl, czy nie warto spróbować go już dzisiaj? 

W dziale projektowania UX/UI poszukujemy do naszego zespołu osoby, które posiadają siadającą pasję do tworzenia cyfrowego obrazów. Jeśli lubisz pracować w zespole i przykładasz uwagę do szczegółów, to współpracując z nami, a damy Ci okazję do rozwoju przy różnych projektach web i mobile oraz do podnoszenia swojej wiedzy.

Junior Web Designer

Rodzaj umowy: Staż- UCP

Doświadczenie: zdobyte w czasie studiów

Model Pracy: Hybrydowy / zdalny

Biuro: Rzeszów

Nasze wymagania:

 • Umiejętność współpracy z zespołem przy projektowaniu aplikacji webowych w technologii RWD oraz aplikacji mobilnych,
 • Znajomość zagadnień z zakresu projektowania architektury informacji w oparciu o wymagania biznesowe
 • Umiejętność projektowania makiet funkcjonalne serwisów WWW lub aplikacji (makiety low i high fidelity)
 • Praktyczna znajomość aplikacji do prototypowania: Figma, Adobe XD,
 • Dobra orientacja w bieżących trendach rynkowych z zakresu UI
 • Samodzielność w wykonywaniu podjętych zadań
 • Dbałość o szczegóły

Mile widziane:

 • Dobra znajomość HTML i CSS, pomocna w codziennej współpracy z działem programistów (frontendem)
 • Background w zakresie visual design
 • Doświadczenie w projektowaniu aplikacji webowych w technologii RWD oraz aplikacji mobilnych poparte portfolio

Twoje zadania:

 • Udział w pełnym cyklu wytwarzania oprogramowania
 • Projektowanie i budowa nowych funkcjonalności
 • Tworzenie i utrzymywanie testów
 • Współpraca z innymi działami w zakresie wsparcia technicznego i wdrożeń

Prosimy o dodanie w CV klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w aplikacji dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dn. 29.08.97 roku o Ochronie Danych Osobowych Dz. Ust Nr 133 poz. 883) przez Grupa WW Sp. z o.o.  z siedzibą w Rzeszowie, pl. Jana Kilińskiego 2” oraz „Wyrażam także zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w aplikacji dla potrzeb realizacji procesów rekrutacji w przyszłości (zgodnie z w/w ustawą) przez Grupa WW”.

Zespół rozwoju

 • Developerzy backend i frontend
 • Analityk i tester
 • Projektant UX/UI i graficy
 • Product owner

Zespół rozwoju

 • Projekty pełne technicznych wyzwań, prowadzone w metodykach zwinnych
 • Swoboda w działaniu i wpływ na rozwój projektu, w tym wybór technologii
 • Płaska struktura zarządzania,
 • Nieformalna atmosfera
 • Nowoczesny workflow z czatem i wideoromowami pozwalający na pracę zdalną

Skontaktuj się z naszym opiekunem rekrutacji

Anna: Office Manager - opiekun rekrutacji