WordPress – plusy i minusy najpopularniejszego systemu zarządzania treścią 

Jan Kowalski

GrupaWW

WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią. Początkowo służył głównie do obsługi i budowy blogów. Z biegiem czasu ewaluował i stał się potężną platformą służącą do projektowania stron internetowych oraz zarządzania treścią. Aczkolwiek jak każde narzędzie, WordPress ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Sprawdź zalety i wady korzystania z WordPressa. 

WordPress – możliwości  

System przeznaczony jest głównie dla osób prywatnych, czy firm, które chcą rozwijać swoje działania w Internecie. To platforma otwarta, którą można bezproblemowo modyfikować oraz dostosowywać go własnych potrzeb i preferencji. Przyjrzyjmy się więc bliżej jakie plusy i minusy posiada WordPress. 

WordPress – zalety 

Łatwość obsługi – żadna strona WordPress nie wymaga znajomości HTML, CSS czy PHP. Platforma jest bardzo intuicyjna, funkcjonalna i elastyczna. Posiada bardzo dobrze zorganizowany i przejrzysty panel administracyjny. Nie tylko zarządzanie informacjami jest bezproblemowe. Aktualizowanie również jest zupełnie nieskomplikowane, nawet dla osoby dopiero rozpoczynającej swoją przygodę z systemem.  

Sprawne zarządzanie – WordPress zawiera szerokie możliwości dotyczące edycji tekstów czy zarządzania menu strony. Możliwe jest dodawanie nowych funkcjonalności za pomocą wtyczek. Ponadto system wyposażony jest w bardzo sprawny w użyciu edytor Gutenberg, który służy do zamieszczania nowych treści, grafik, filmów itd.  

Motywy – użytkownik dostaje szeroki wybór łatwych w dostosowaniu motywów, które w wersji podstawowej są przeważnie bezpłatne. Oprócz tego istnieje również opcja tworzenia własnych szablonów.  

Responsywność – ze względu na wciąż rosnące wykorzystywanie urządzeń mobilnych, większa część motywów WordPressa jest responsywna. Co to oznacza? Brak konieczności dostosowywania strony pod zróżnicowane rozdzielczości ekranu.  

Opcja rozbudowy – biorąc pod uwagę to, że WordPress to platforma open-source programista ma możliwość zmieniania i badania kodów bez przymusu tworzenia go od podstaw. Dzięki temu można zaoszczędzić bardzo wiele czasu, a także kosztów.  

Wtyczki – ich dostępność uważana jest za jedną z najgłówniejszych zalet systemu. WordPress zawiera ich aż kilkanaście tysięcy.  Dzięki nim można z łatwością rozwijać swoją stronę internetową i personalizować ją według zamierzonych standardów.  

Przyjazność SEO – z racji tego, że WordPress napisany jest przy użyciu kodu wysokiej jakości, wyróżnia się dużym uznaniem ze strony wyszukiwarki Google. W konsekwencji tego strony serwisu uzyskują znacznie wyższe pozycje. Spełniają wszystkie standardy niezbędne do pozycjonowania. WordPress zawiera też wiele wtyczek zaprojektowanych do celów SEO. Najpopularniejszą z nich jest Yoast.  

Bezpłatność – platforma WordPress jest darmowa. Można ją bez przeszkód pobierać, instalować i modyfikować, zgodnie z własnymi wymaganiami. W dodatku informuje o darmowych aktualizacjach zarówno systemu, jak i wszystkich wtyczek.  

Duża społeczność – WordPress skupia bardzo dużą społeczność korzystających z niego użytkowników, zarówno w Polsce, jaki i na całym świecie. Dzięki temu istnieje wiele blogów czy forów dyskusyjnych, na których można znaleźć cenne porady i bardzo przydatne informacje.

WordPress – wady 

Bezpieczeństwo – ze względu na to, że WordPress jest programem typu open-source, może przyciągać wiele potencjalnych hakerów. Aby zabezpieczyć się przed tego rodzaju zagrożeniem, wystarczy postawić na profesjonalne strony, jakie oferuje platforma. Warto też robić częste aktualizacje motywów i wtyczek, oraz tworzyć kopie zapasowe.  

Kodowanie – mimo że umiejętność kodowania nie jest konieczna przy korzystaniu z platformy, jednak nawet podstawowa znajomość CSS I HTML w dużym stopniu usprawni edycję strony. To głównie ich modyfikacje wymagają opanowania kodowania.  

Wtyczki – często problematyczny staje się wybór tej odpowiedniej. Dzieje się tak ze względu na to, że wiele z nich posiada swoje klony. W rezultacie dana funkcjonalność może być dodana przez kilka różnych wtyczek, stworzonych przez różnych autorów. Wybór tej właściwej wymaga w takiej sytuacji poświęcenia większej ilości czasu.  

Wydajność – zbyt duża ilość wtyczek wpływa niekorzystnie na wydajność skryptu.  

Czy warto korzystać z WordPressa? 

WordPress zawiera funkcje, które w znacznym stopniu usprawniają jego pracę. To stabilny CMS, oferujący olbrzymie możliwości zarówno dotyczące rozbudowy, jak i konfiguracji strony. Jest jednym z łatwiejszych i przystępniejszych rozwiązań, jakie oferowane są na rynku. WordPress posiada bardzo dobre opinie. Jego szeroko rozbudowana społeczność dostarcza różnego rodzaju porad czy informacji. Dzięki temu system staje się dużo przystępniejszy dla każdego. Podsumowując, ta platforma mimo kilku wad jest naprawdę warta dłuższej uwagi. Obecnie strony internetowe to bardzo ważne elementy w całości strategii biznesowej. Warto więc postawić na sprawny system, który pomoże w stworzeniu własnej, idealnie dostosowanej do wymaganych potrzeb.  

W dziale projektowania UX/UI poszukujemy do naszego zespołu osoby, które posiadają siadającą pasję do tworzenia cyfrowego obrazów. Jeśli lubisz pracować w zespole i przykładasz uwagę do szczegółów, to współpracując z nami, a damy Ci okazję do rozwoju przy różnych projektach web i mobile oraz do podnoszenia swojej wiedzy.

Junior Web Designer

Rodzaj umowy: Staż- UCP

Doświadczenie: zdobyte w czasie studiów

Model Pracy: Hybrydowy / zdalny

Biuro: Rzeszów

Nasze wymagania:

 • Umiejętność współpracy z zespołem przy projektowaniu aplikacji webowych w technologii RWD oraz aplikacji mobilnych,
 • Znajomość zagadnień z zakresu projektowania architektury informacji w oparciu o wymagania biznesowe
 • Umiejętność projektowania makiet funkcjonalne serwisów WWW lub aplikacji (makiety low i high fidelity)
 • Praktyczna znajomość aplikacji do prototypowania: Figma, Adobe XD,
 • Dobra orientacja w bieżących trendach rynkowych z zakresu UI
 • Samodzielność w wykonywaniu podjętych zadań
 • Dbałość o szczegóły

Mile widziane:

 • Dobra znajomość HTML i CSS, pomocna w codziennej współpracy z działem programistów (frontendem)
 • Background w zakresie visual design
 • Doświadczenie w projektowaniu aplikacji webowych w technologii RWD oraz aplikacji mobilnych poparte portfolio

Twoje zadania:

 • Udział w pełnym cyklu wytwarzania oprogramowania
 • Projektowanie i budowa nowych funkcjonalności
 • Tworzenie i utrzymywanie testów
 • Współpraca z innymi działami w zakresie wsparcia technicznego i wdrożeń

Prosimy o dodanie w CV klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w aplikacji dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dn. 29.08.97 roku o Ochronie Danych Osobowych Dz. Ust Nr 133 poz. 883) przez Grupa WW Sp. z o.o.  z siedzibą w Rzeszowie, pl. Jana Kilińskiego 2” oraz „Wyrażam także zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w aplikacji dla potrzeb realizacji procesów rekrutacji w przyszłości (zgodnie z w/w ustawą) przez Grupa WW”.

Zespół rozwoju

 • Developerzy backend i frontend
 • Analityk i tester
 • Projektant UX/UI i graficy
 • Product owner

Zespół rozwoju

 • Projekty pełne technicznych wyzwań, prowadzone w metodykach zwinnych
 • Swoboda w działaniu i wpływ na rozwój projektu, w tym wybór technologii
 • Płaska struktura zarządzania,
 • Nieformalna atmosfera
 • Nowoczesny workflow z czatem i wideoromowami pozwalający na pracę zdalną

Skontaktuj się z naszym opiekunem rekrutacji

Anna: Office Manager - opiekun rekrutacji